Dlaczego warto kupić płytę OSB?

W budownictwie bardzo często wykorzystuje się drewniane lub drewnopochodne elementy, które mają za zadanie stabilizować, nadawać kształt, zapewniają odpowiednią grubość ścianom oraz izolację termiczną. Obecnie dużym powodzeniem cieszą się domy drewniane, w których większość elementów konstrukcyjnych stanowią drewniane belki i płyty OSB. Czym one są?

Co to są płyty OSB?

Lite drewno jest surowcem, który bardzo trudno pozyskać – do wyhodowania solidnego drzewa dającego dobrej jakości deski potrzeba kilkudziesięciu lat. To sprawia, że drewniane deski mają swoją cenę i dziś dużym powodzeniem cieszą się nawet te “z odzysku” – na przykład z rozbiórki starych stodół. Płyta OSB to natomiast płyta kompozytowa – powstała ze sprasowanych, ściśle sklejonych ze sobą fragmentów drewna różnego rodzaju. Takie płyty charakteryzują się również wielką wytrzymałością na obciążenia, a do tego stanowią dobry materiał izolacyjny. Bardzo chętnie stosuje się je w budownictwie. Płyty OSB powstają nie z czystych desek, lecz z drewnianych odpadów. Dzięki zaawansowanemu przemysłowi przetwórczemu ze ściętego drewna nie marnują się ani fragmenty powstałe przy cięciu desek, ani nawet trociny z ich piłowania. W ten sposób przynajmniej częściowo można zadbać o pełne wykorzystanie natury do własnych celów, a przy tym zaoszczędzić – bo takie płyty są stosunkowo niedrogie, a na pewno tańsze od desek.

Do czego wykorzystuje się płyty OSB?

Bardzo chętnie wykorzystuje się płytę OSB w budownictwie, do stawiania poszycia ścian w lekkich aluminiowych konstrukcjach. Dzięki tym płytom możliwe jest uzyskanie dobrze wyizolowanej konstrukcji, która coraz częściej wypiera domy budowane w technologii murowanej. Za pomocą płyt OSB stawia się nie tylko domy – głównie te letniskowe, ale również inne lekkie konstrukcje – wiaty, szopy, altany. Może ona służyć także jako pokrycie podłóg czy materiał do budowy solidnych mebli.

Dlaczego warto kupować płyty OSB?

Osoby, którym nieobce jest majsterkowanie i wykonywanie różnych drobnych prac wokół domu, wiedzą doskonale,jak bardzo przydatne bywają w każdym gospodarstwie płyty OSB. W wielu miejscach wykorzystuje się je na przykład do klejenia bud dla psów, kurników, zagród i innych tego rodzaju lekkich elementów architektonicznych. Istnieje wiele rodzajów płyt OSB – nie tylko te z gładkimi krawędziami, ale również frezowane, dzięki którym łatwiej jest tworzyć z nich bardziej skomplikowane konstrukcje. Kupując płyty OSB w celach budowlanych można założyć, że koszt takiej budowy będzie w wielu przypadkach niższy, niż przy wykorzystaniu cegieł czy pustaków. Co więcej, płyta zapewnia bardzo ciekawe możliwości konstrukcyjne i izolacyjne. Pojedynczy arkusz płyty kosztuje około 40-160 złotych w zależności od grubości konkretnego wyrobu. Nie da się ukryć, że produkcja takiej płyty stanowi prosty sposób na wykorzystanie drewnopochodnych resztek, a korzystanie z płyt OSB to bardzo dobra inwestycja w ciepły, nieprzepuszczalny dla wiatru i wilgoci budynek, w dodatku bardzo łatwy do postawienia.