Problemy ze ścianami – przyczyny i rozwiązania

Uszkodzone ściany nie tylko wyglądają brzydko, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że kryje się za nimi większy problem. Czynniki takie jak wilgoć, złe wykonanie, wadliwa konstrukcja i tak dalej to jedne z głównych przyczyn uszkodzeń konkretnych ścian. Dowiedz się, jakie SA przyczyny niektórych zniszczeń i jak spróbować je samemu poprawić wizualnie.

Wilgotne plamy na ścianie

Wilgoć powoduje duże uszkodzenia ścian murowanych z powodu obecności nadmiaru wilgoci, która nie może uciec. Powoduje zacieki na ścianach wewnętrznych lub zewnętrznych
Aktywny wyciek wody z nieszczelnej rury w kuchni lub łazience może być głównym źródłem wilgoci na ceglanej ścianie.
Również w czasie deszczu wilgoć przenika przez fugi i pory muru, powodując zawilgocenie ścian.

W przypadku wadliwej konstrukcji zaprawa wiążąca ścianę z cegły może mieć małe pęknięcia i przepuszczać wilgoć.
Rozwiązanie: Ważne jest, aby zidentyfikować źródło wilgoci. Nieszczelną rurę należy natychmiast naprawić. Jeśli z tych miejsc przedostaje się woda, należy ponownie fugować fugi w płytkach łazienkowych lub kuchennych.

Pęknięcia wokół drewnianych drzwi i ram okiennych

Drewno ma tendencję do kurczenia się latem i pęcznienia w porze monsunowej. Okresowe kurczenie się i rozszerzanie drewna wywiera nacisk na ściany i powoduje pękanie ściany wokół drzwi i ram okiennych.

Rozwiązanie: Używaj tylko sezonowanego drewna do produkcji ram okiennych i drzwiowych lub rozważ materiały takie jak aluminium lub PCV do drzwi i okien.
Ościeżnice drewniane należy zamocować i odpowiednio dopasować do muru.

Odpadający tynk

Tynk odpada w płatach, odsłaniając cegły znajdujące się pod spodem. Wygląda to brzydko i sprawia, że ściana jest podatna na dalsze uszkodzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi i środowiskowymi.
Luźny tynk jest spowodowany utratą przyczepności między murem a tynkiem. Można to sprawdzić, pukając w ścianę – głuchy dźwięk wskazuje na luźny tynk.

Rozwiązanie: Najpierw należy usunąć uszkodzony tynk ze ściany ceglanej, a następnie powierzchnię ponownie zagipsować i zaszpachlować. Malowanie uszkodzonych ścian należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania ściany: tynk trzeba odpowiednio utwardzić, a następnie nakłuć i wykończyć warstwami podkładu i farby.